Dominikańska 9, Warszawa
foto-druk@foto-druk.pl

Poznaj podstawy oraz zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Bardzo wiele materiałów reklamowych powstaje właśnie z zastosowaniem tej metody. Tworzone w ten sposób wydruki cechują się bardzo wysoką jakością i precyzją.

W tym artykule wyjaśnimy, czym właściwie jest druk cyfrowy, w czym tkwi tajemnica jego popularności oraz jakimi najważniejszymi zaletami się wyróżnia.

Na czym właściwie polega druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to metoda, która polega na wykorzystaniu danych, które przesyłane są do maszyny drukarskiej z komputera lub innych nośników. Jest to tzw. druk bezpośredni, co oznacza, że przy jego zastosowaniu nie ma konieczności stosowania formy drukarskiej. Dostarczony drogą cyfrową obraz jest przenoszony od razu na fizyczną powierzchnię, nie tylko papier, ale również satynę, folię, niektóre tworzywa sztuczne czy tkaniny. Obraz na powierzchni tworzy się z zastosowaniem różnych drukarek i systemów do farbowania materiałów, w tym m.in. atramentu, tonera czy lasera.

Tak naprawdę najważniejsze etapy druku cyfrowego odbywają się w komputerze lub aparacie cyfrowym, gdzie powstaje obraz w postaci plików graficznych. Te pliki są następnie odwzorowywane na materiale.

Jakie są najważniejsze zalety druku cyfrowego?

Druk cyfrowy zapewnia bardzo wiele zalet użytkowych, które są obecnie chętnie wykorzystywane podczas tworzenia różnorodnych materiałów, w tym m.in. materiałów reklamowych. Ze względu na fakt, że druk cyfrowy nie wymaga przygotowywania formy drukarskiej, jest to jedna z najbardziej opłacalnych metod w przypadku druku niskonakładowego. Co więcej, klienci doceniają fakt, że sam wydruk może być w każdym momencie personalizowany i zmieniany. Znaczenie ma również krótki czas realizacji zleceń – w niektórych przypadkach wydruku mogą być gotowe niemal od ręki.

Druk cyfrowy jest bardzo precyzyjny, więc można zmniejszyć ilość druków próbnych. Druk może odbywać się na różnych materiałach oraz w różnym formacie. Przy mniejszych nakładach, w których liczy się przede wszystkim wysoka jakość, jest to najbardziej opłacalna metoda tworzenia wydruków.